فساد، دزدی، سرکوب و حمایت از تروریسم: سرفصل سخنرانی پمپئو در مورد رژیم ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه، ۳۱ تیر، ساعت ۲۱ به وقت واشنگتن (۵:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت ایران) در کالیفرنیا در نشستی با عنوان «حمایت از صداهای ایرانی» در مورد پشتیبانی ایالات متحده از خواسته‌های مشروع مردم ایران سخنرانی می‌کند.

مایک پنس، مایک پمپئو، جان بولتون

‌این کنفرانس که تحت عنوان «حمایت از صداهای ایرانی» در کتابخانه رونالد ریگان برگزار می‎شود دومین سخنرانی وزیرخارجه آمریکا در رابطه با مسائل ایران است.

روز پنجشنبه، ۱۹ ژوییه (۲۸ تیر)، وزارت خارجه آمریکا با حضور یکی از مقام‎های ارشد این وزارتخانه یک تله‌کنفرانس به عنوان پیش‌نشست برگزار کرد و خبرنگاران از چند رسانه در مورد موضوعاتی که قرار است پمپئو در نشست روز یکشنبه عنوان کند و همچنین موضوعات جانبی با محور ایران و سیاست‎های واشنگتن در قابل جمهوری اسلامی پرسش‎هایی را مطرح کردند.

برگزاری این تله‎کنفرانس و انتشار محتوای پرسش‌ها و پاسخ‎های مطرح شده در وبسایت وزارت خارجه آمریکا حاکی از اهمیت سخنرانی مایک پمپئو برای ایالات متحده است.

از خلال متن گزارش مربوط به این کنفرانس پیداست پمپئو قرار است به موضوعاتی از جمله حقوق بشر، نقض آزادی‌های مدنی و مذهبی در ایران توسط جمهوری اسلامی و همچنین موارد مشخصی از فساد حکومتی بپردازد و از تلاش‌های مردم ایران برای دستیابی به حقوق مسلم‌شان حمایت کند.

به نظر می‏‌رسد انتخاب کالیفرنیا به عنوان محل سخنرانی به علت حضور حدود ۲۵۰ هزار ایرانی- آمریکایی در جنوب این ایالت است.

چهل سال غارت و فساد و سرکوب

در بخشی از این کنفرانس مطرح شده: «رژیم جمهوری اسلامی آخرین رژیم انقلابی روی زمین است که چهل سال از استقرار آن گذشته اما همچنان قصد صدور انقلاب خود را در نقاط مختلف خاورمیانه دارد. این رژیم چهل است مردم ایران را غارت می‎کند و تروریسم در منطقه را گسترش می‎دهد و مردم را به شدت سرکوب می‎کند، رژیمی فاسد که مبادرت به آزار و اذیت اقلیت‎های دینی می‎کند.»

دونالد ترامپ و مایک پمپئو در نشست دولت؛ کاخ سفید ۱۸ ژوییه ۲۰۱۸

بر اساس آنچه در این کنفرانس مطرح شده قرار است در سخنرانی پمپئو به سیاست واشنگتن در مورد انزوای اقتصادی و سیاسی رژیم ایران و حق شهروندان این کشور برای داشتن یک زندگی عادی در آسایش و رفاه پرداخته شود و اینکه شهروندان ایران در کشور خود نیز این حق را دارند که مانند هموطنان‎شان که شهروندان آمریکا هستند در آسایش زندگی کنند.

عدم حضور سازمان مجاهدین در سخنرانی پمپئو

یکی از پرسش‎ها در مورد دعوت از نمایندگان سازمان مجاهدین خلق در سخنرانی پمپئو بود که مقام وزارت خارجه آمریکا با تردید به آن پاسخ داد و در نهایت گفت که این سازمان در این نشست حضور ندارند.

تغییر رژیم یا تغییر رفتار رژیم؟

یکی از پرسش‌های‎ مهم در این کنفرانس را رابین رایت خبرنگار نیویورکر مطرح کرد و پرسید: «وقتی در مورد حمایت آمریکا از اعتراضات مردم ایران صحبت می‎کنید آیا منظور حمایت ایالات متحده از «تغییر رژیم» است؟ دولت می‎گوید نه، و فقط برای تغییر رفتار رژیم است اما نوع درخواست‎های ایجاد شده بسیار گسترده است و وقتی بررسی شوند فاکتورهای تغییر رژیم را می‎توان در آن پیدا کرد.» پرسش دیگر این خبرنگار در مورد طرح موضوع عقب‌نشینی سپاه از مرزهای سوریه و اسراییل در نشست ۱۶ ژوییه هلسینکی در دیدار پوتین و ترامپ بود.

مقام ارشد وزارت امور خارجه در پاسخ به این پرسش به ۱۲ شرطی که پمپئو خطاب به رهبران رژیم ایران مطرح کرده بود اشاره کرد و گفت وقتی این مطالبات مطرح شد کسی گمان نمی‎کرد برای تغییر رژیم ایران باشد. آن شروط ملزومات اصلی و اساسی ماست که برای داشتن روابط عادی با کشورها پیگیر آن هستیم و البته ما هم مسبب این شروط نیستیم بلکه مربوط به رفتارهای بدخیم رژیم ایران است و آنها خودشان مسبب آن هستند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به ادامه فعالیت‎های اتمی جمهوری اسلامی ایران، حمایت از تروریسم، ادامه فعالیت‌های موشکی، نقض حقوق بشر و بازداشت‎های خودسرانه گفت برای رفع آنها نیازمند این شروط هستیم که باید در نظر گرفته شوند، بر همین اساس هم ما به دنبال تغییر رفتار رژیم هستیم.

او در ادامه در مورد تصمیم پوتین و ترامپ در هلسینکی گفت، ما [آمریکا] نمی‎توانیم ببینیم که شبه‌نظامیان مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی در مرزهای اسراییل با لبنان و سوریه مستقر باشند؛ آنها باید به ایران بازگردند.

تاثیر فشارهای آمریکا بر اقتصاد ایران

دونالد ترامپ در سخنان اخیر خود تاکید کرده با فشارهایی که به جمهوری اسلامی وارد شده رژیم تا حدود زیادی رفتار خود را تغییر داده از جمله اینکه مانند گذشته در مدیترانه، خاورمیانه و خلیج فارس رفتارهای تحریک‌آمیز انجام نمی‎دهد. اشاره ترامپ به مزاحمت قایق‎های سپاه برای کشتی‎های آمریکایی است. یکی از پرسش‎های مطرح شده در این پیش‌کنفرانس در باره همین موضوع بود. یکی از خبرنگاران پرسید، چرا ترامپ فکر می‎کند این فشارها رفتار رژیم ایران در خاورمیانه را تغییر می‎دهد؛ این خبرنگار در مورد وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی هم توضیح خواست.

مقام ارشد وزارت خارجه پاسخ داد که نمی‎خواهد فراتر از آنچه ترامپ گفته چیزی بگوید، اما در مورد پرسش دوم توضیحات مفصّلی داد و به سقوط ارزش پول ملی ایران، افت شاخص بورس و افزایش تورم و کاهش سرمایه‎گذاری خارجی و خروج شرکت‎ها و بانک‎های خارجی از ایران در نتیجه‌ی فشارها و تحریم اشاره کرد.

از دیگر مسائلی که در این کنفرانس مطرح شد محدود شدن سفر ایرانی‌ها به آمریکا بود که اتفاقا یکی از خواسته‎های معترضان در ایران محدود شدن سفر مقامات جمهوری اسلامی و فرزندان و آقازاده‌های آنها به آمریکاست.

به نظر می‏‎رسد این نکات سرفصل مسائلی هستند که قرار است پمپئو در نشست با ایرانی‎های آمریکا مطرح کند. شاید این نشست نقطه عطفی برای عملی شدن سیاست‎های جدی‎تر واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی و کنار گذاشتن ۴۰ سال مماشات با رژیم سرکوبگر ایران باشد.

اشتراک بگذارید!