محمد ریاضت

محمد ریاضت

وضعیت فعلی: در بازداشت، با حکم قطعی

اتهام:

  • تبلیغات علیه نظام – ماده ۵۰۰
  • اهانت به مقام رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی – ماده‌ ۵۱۴

حکم: ۲ سال

تخلفات قضائی:

نقض حق دسترسی به وکیل

محمد ریاضت در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ در کرج بازداشت شد. او راننده اتوبوس شرکت واحد کرج است. او به عنوان هوادار خاندان پهلوی شناخته می‌شود

به گزارش کانون حقوق بشری «نه به زندان – نه به اعدام»  رضا ریاضت، این زندانی سیاسی از روز پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه ۹۸، در اعتراض به شرایط اسفناک زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) اعتصاب غذا کرده‌ و روز ۲۶ مهرماه به سلول انفرادی منتقل شده است.

شایان ذکر است که شمار زیادی از زندانیان این زندان حتی از داشتن تخت و اتاق محروم هستند. آنها زندگی کارتن خوابی و خانه بدوشی دارند و در زمستان و تابستان، صبح تا شب را در حیاط زندان بدون سرپناه سر میکنند.
کانون حقوق بشری نه به زندان، نه به اعدام پیش از این گزارشهایی را در خصوص کمبود غذا و شیوع انواع بیماریها پوستی در این زندان منتشر کرده بود.

کیفیت و حجم غذا در این زندان به شدت پایین آمده است. نانها کوچکتر شده و زندانیان سیر نمی شوند. فروشگاه زندان از بیرون نان سنگگ خریده و به زندانیان به قیمت ۲ هزار تومان می فروشد و به همین علت زندانیان مجبور هستند برای تأمین مواد غذایی خود از خانواده هایشان جهت خرید نان روزانه پول درخواست کنند.
علاوه بر این وضعیت بهداشت زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) به شدت خراب است. پیش از این مقدار کمی مواد شوینده، برای شستشو و امور بهداشتی، به زندانیان داده می‌شد. اما همین میزان مواد شوینده نیز قطع شده است. تعداد قابل توجهی از زندانیان به بیماری گال مبتلا شده اند. با توجه به تراکم جمعیت و عدم بهداشت و قرنطینه نکردن زندانیان بیمار، تهدید همه گیرشدن این بیماری وجود دارد.

علاوه بر این وجود حشرات موذی از جمله ساس، شپش و سوسک در سالنها بیداد می کند. بدلیل غارت بودجه مربوط به سمپاشی و امور بهداشت، توسط مسئولان زندان، عملا سمپاشی درست انجام نشده و زندانیان از نبود بهداشت و آلودگی رنج می‌برند.
تعدادی زندانی بیمار روحی – روانی که باید در مراکز درمانی بستری و رسیدگی شوند، در سالن‌ها رها شده و وسط کریدور زندگی می‌کنند. علاوه بر این شمار زیادی از زندانیان این زندان بی خانمان بوده و زندگی کارتن خوابی در زندان دارند. این زندانیان که آمار آنها در یک سالن به بیش از ۲۰۰ نفر می رسد، سلول و تخت ندارند و بالاجبار در حیاط زندان زیر آفتاب و باران زندگی می کنند و شبها در راهرو که محل رفت و آمد دیگر زندانیان است، می خوابند. زندگی خانه بدوشی، نبود آب برای استحمام و در دسترس نبودن مواد بهداشتی و شوینده همگی باعث بروز بیماریها و فشار حداکثری بر زندانیان است.
پیش از این زندانیان زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) در خصوص وضعیت زندان نامه ای به خامنه ای نوشته نوشته و به این شرایط اشاره کرده بودند.

محمد ریاضت که  در اعتراض به شرایط بد زندان و کمبود امکانات دست به اعتصاب غذا زده بود،پس از هجده روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.محمد ریاضت بشدت ضعیف شده و با توجه به کمبود امکانات‌ زندان نمیتواند‌ غذای مناسب تهیه کند.

 

محمد ریاضت، امیرعلی مرادی، مهدی فراحی شاندیز و علیرضا برزگر خطاب به آیت الله خامنه‌ای:

«تجاوز و مواد مخدر در بند عمومی زندان‌های جمهوری اسلامی بیداد می‌کند»

سید علی خامنه ای، رهبر خود خوانده جهان اسلام
بیا بنشین تا برایت بگویم، از شرح حال ما زندانیان سیاسی محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج که در جنب زندان قزل حصار به سر می بریم.
در عجبیم میان جهان اسلامی که شما رهبر آن هستید! چرا رعایت حقوق بشر در زندان های ایران در پایین ترین سطح اجرا می شود؟ مگر نه اینکه شما مدعی هستید که اسلام دین رافت و مهربانی است؟ اینجا در زندان های جمهوری اسلامی به محض ورود لباس های زندانی را در می آورند، تمام بدن، تمام اعضا و جوارح او را بازرسی می کنند و دو روز در قرنطینه نگهش می دارند تا مدفوعش را تفتیش کنند، مبادا مواد مخدر و دیگر اقلام ممنوعه را وارد زندان کند.
اما وقتی وارد سالن های زندان می شوی، می بینی مواد مخدر و اقلام ممنوعه به وفور یافت می شود. اینجا در زندان های شما جرم و جنایت هم بیداد می‌کند. اینجا در زندان‌های جمهوری اسلامی رابطه جنسی با هم‌جنس با رضایت یا بدون آن، آشکار و خارج از تصور است. اینجا زندان شماست، نُطُق بکشی ناگاه سردی جسمی تیز را بر بدنت احساس می کنی و خون سرخ و گرمت شوکی وصف ناپذیر در روانت ایجاد می‌کند. اینجا در زندان‌های جمهوری اسلامی جمعیت سه برابر ظرفیت است که بدیهی‌ترین امکانات، حتی یک اتاق و تخت نیز از زندانیان دریغ می‌شود. اینجا ما روزها در هواخوری روی یک پتوی کثیف و شبها در کریدور سالن روی یک موکت کثیف تر گذران زندگی می‌کنیم. تابستان از فرط گرما و بی آبی و زمستان از شدت سرما زجر می‌کشیم.
نظافت در زندان شما در پایین ترین حد ممکن‌اش است. به علاوه کیفیت غذا به حدی پایین است که اکثر زندانیان به علت نظافت پایین و غذای نامطلوب به بیماری های گوناگون دچار می شوند.
از دیگر شکنجه‌های اینجا وجود شپش و ساس است، حشراتی که خون از زندانیان می‌مکند، هم‌چون نظام شما. همه چیز اینجا دهشتناک و پلید است.
فقط نمی‌دانیم این سربازان بدنام امام زمان در وزارت اطلاعات که در خصوصی‌ترین امور شهروندان کنکاش می‌کنند، چرا بصورت نامحسوس به زندان‌های شما سر نمی‌زنند؟ شاید این تهمت‌های ناروا را از ساحت حضرت‌عالی پاک کنند.
چه بسیار زندانیان سیاسی و عقیدتی که در ۴۰ ساله عمر نظام شما از کمی و کاستی‌ها نوشتند و گفتند، اما افاقه نکرد. ما نیز در ندامتگاه مرکزی کرج در هم صدایی با همان عزیزان می‌گوییم و می‌نویسیم، رعایت نکردن حقوق بشر نه درست است و نه راهش. مخصوصاً برای شما که مدعی حکومت عدل الهی هستید!

ندامتگاه مرکزی کرج، شهریورماه ۱۳۹۸

گاه‌شمار: (از جدید به قدیم)

  • 1398/7/15

گزارشاتی منتشر شده است که به دلیل خطای اداره بهداشت لردگان، حدودا ۳۰۰ تن از اهالی روستای چنارمحمود به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده شده‌اند. پس از آن اعتراضاتی رخ‌داد که خشونت نیز کشیده شد. چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در ندامتگاه کرج، از جمله او، با انتشار نامه‌ای از اعتراضات این افراد حمایت کردند. در قسمتی از این نامه آمده است: «از آزادیخواهان و ستمدیدگان کشور تقاضا داریم که در حمایت از مردم لردگان فریاد دادخواهی بر آورند و اعلام حمایت و همبستگی کنند»

  • 1398/6/16

به گزارش هرانا، چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در ندامتگاه کرج به نام‌های امیرعلی مرادی، مهدی فراحی شاندیز، علی‌رضا برزگر و محمد ریاضت، با انتشار نامه‌ای خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، شرایط نامناسب ندامتگاه کرج را شرح دادند. در این نامه آمده است: «در عجبیم میان جهان اسلامی که شما رهبر آن هستید! چرا رعایت حقوق بشر در زندان های ایران در پایین ترین سطح اجرا می شود؟ مگر نه اینکه شما مدعی هستید که اسلام دین رافت و مهربانی است؟» این زندانیان می‌گویند مواد مخدر و سایر اقلام ممنوعه به وفور در زندان پیدا می‌شود، امکانات وجود ندارد و زندانیان بسیاری بر روی موکت در راهرو می‌خوابند، سیستم گرمایش و سرمایش مناسب وجود ندارد و زندانیان با مشکل ساس و شپش مواجه شده‌اند. آن‌ها خطاب به آقای خامنه‌ای گفته‌اند: «رعایت نکردن حقوق بشر نه درست است و نه راهش. مخصوصاً برای شما که مدعی حکومت عدل الهی هستید»

  • 1397/9/19

جهت اجرای حکم به دادگاه مراجعه کرد و به ندامتگاه کرج انتقال یافت

  • 1397/7/17

شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج او را بابت اتهام «اهانت به بنیانگذار و رهبری» به دو سال و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم پس از مدتی قطعی شد. با اعمال ماده ۱۳۴، دو سال از حکم وی قابلیت اجرا دارد

  • 1397/5

همزمان با اعتراضات خیابانی مردادماه در کرج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شد.

محمد ریاضت اخبار زندان ایرانارشیست

 مطالب مرتبط:

اشتراک بگذارید!